Przepisy

Przepisy z warsztatów online

1) Ciasto dyniowe

SKŁADNIKI: 

- 1/2 dyni hokkaido (w formie puree)
- 1 szklanka wiórków kokosowych
- 1 szklanka włoskich orzechów
- 1/2-3/4 tabliczki gorzkiej czekolady
- 150 g ciasteczek owsianych lub herbatników (ewentualnie krakersów)
- 1/2 szklanki masła
- 1/2 szklanki mleka skondensowanego
- łyżeczka cynamonu
- łyżeczka przyprawy do piernika

Wykonanie:
Dynię dokładnie myjemy, kroimy na kawałki (wraz ze skórką), pozbywamy się gniazd nasiennych, układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy w rozgrzanym piekarniku na 200°C przez ok. 20-25 minut (aż dynia się zarumieni i zmięknie). Upieczoną dynię studzimy i rozdrabniamy na puree - widelcem, praską do ziemniaków lub blenderem z końcówką do puree.

Kruszymy ciasteczka i wykładamy nimi dno blaszki.

Łączymy składniki na ciasto. Do puree dyniowego dodajemy: wiórki kokosowe, posiekane orzechy włoskie, rozpuszczone masło, mleko skondensowane oraz przyprawy. Całość dobrze mieszamy i wykładamy na pokruszony spód z ciasteczek.

Czekoladę kruszymy i wciskamy w różne miejsca ciasta.

Nasze ciasto pieczemy w piekarniku nagrzanym na 180 °C przez ok. 25 min. Ciasto po wyjęciu studzimy przez 30 minut ale najlepsze jest na drugi dzień.

2) Piernik:

SKŁADNIKI:

- 4 jajka L
- 25 g przyprawy do piernika
- 100 g gorzkiej czekolady 64-70%
- 150 g masła
- 70 g cukru
- 180 g mąki pszennej
- 20 g mąki ziemniaczanej
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 gwiazdki anyżu

Dekoracje
-100 g mlecznej czekolady
- 100 g śmietanki 36%
- duża garść suszonych kwiatów hibiskusa (napar hibiskusowy)  
Wykonanie:
W garnku na małym ogniu roztapiamy masło z cukrem (połową), dodajemy pokruszoną czekoladę kakao i przyprawę do piernika. Całość podgrzewamy przez około pół minuty. Studzimy masę. W oddzielnej misce ubijamy jajka z cukrem na gęstą pianę. Delikatnie łączymy pianę z rozpuszczonym masłem i dodatkami a następnie dodajemy porcjami przesianą mąkę cały czas delikatnie mieszając masę. Masę wylewamy do przygotowanej foremki (masa będzie raczej rzadka) i wstawiamy do rozgrzanego na 180°C piekarnika na ok. 45 - 50 minut, aż wetknięty patyczek będzie suchy. Upieczone ciasto wyjmujemy z piekarnika i ostudzimy.
W garnuszku rozpuszczamy pokruszoną gorzką czekoladę wraz ze śmietaną i szczyptą soli. Rozpoczną czekoladę delikatnie studzimy.
Po całkowitym ostudzeniu piernik kroimy na pół i przekładamy powidłami. Składamy ciasto, polewamy obficie czekoladą i dekorujemy hibiskusem.


3) Pasta pomidorowo-warzywna

SKŁADNIKI:

- 1 papryka czerwona
- 1 nieduża cukinia
- 1 bakłażan
- 1 cebula biała
- 1 korzeń pietruszki
- 2 małe marchewki
- 3 ząbki czosnku
- 1/2 słoiczka suszonych pomidorów
- 250 ml passaty pomidorowej
- 4 łyżki oliwy Pianogrillo
- garść pestek słonecznika
- suszone oregano
- sól i pieprz do smaku
Wykonanie:
Wszystkie warzywa dokładnie myjemy i kroimy w małą kostkę. W garnku rozgrzewamy oliwę i smażymy na niej cebulę. Następnie do garnka dorzucamy pokrojoną drobno marchewkę i pietruszkę. Po ok. 2 minutach dorzucamy cukinię, bakłażana i paprykę. Wszystko smażymy przez ok 2 minuty mieszając co jakiś czas po czym dodajemy passatę pomidorową, czosnek, oregano i suszone pomidory. Gotujemy nasz sos na małym ogniu przez ok 10 minut aż wszystkie warzywa zmiękną.
Pestki słonecznika prażymy na suchej patelni aż zaczną nabierać brązowego koloru. Jeszcze ciepłe wrzucamy do stygnącego sosu.
Ciepły ale nie gorący sos blendujemy na gładką masę. Na koniec doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Gotowa pasta może posłużyć jako dodatek do makaronu lub kanapek. Można przełożyć ją do słoiczka, zalać pod korek oliwą i zawekować.


4) Pomarańczowa owsianka:

SKŁADNIKI:

- szklanka płatków owsianych (250g)
- 0,5 l mleka lub napoju roślinnego
- ½ tabliczki czekolady
- 1 pomarańcz
- 2 łyżki cukru
- 2 łyżeczki tahini
- odrobina dowolnego tłuszczu (masło, olej)
Wykonanie:
Pomarańcze obieramy ze skórki i wycinamy z nich fileciki - sama pomarańcz, bez białej skórki. W garnuszku na odrobinie tłuszczu karmelizujemy przez 2-3 minuty pomarańcze z cukrem. Wyjmujemy pomarańcze z garnuszka i w tym samym naczyniu gotujemy płatki owsiane ze szczypta soli. Kiedy płatki wchłoną już prawie cały płyn dodajemy pokruszoną czekoladę. Nie mieszamy owsianki tylko przekładamy do miseczek. Dodajemy tahini i układamy na wierzch pomarańcze.
 

5) Pierogi:

SKŁADNIKI:

Ciasto:
-    0,5 kg mąki
-    ok ¾ szklanki wody -> proporcje na naszym filmiku
-    szczypta soli
-    1 łyżeczka oleju, oliwy
Farsz słodki:
-    200 g twarogu
-    2 żółtka
-    2 łyżeczki cukru
Farsz wytrawny:
-    2 duże garście baby szpinaku
-    6 pomidorów suszonych
-    ½ cebuli
-    1 ząbek czosnku
-    garść orzechów włoskich
-    sól i pieprz do smaku
-    olej do smażenia
Wykonanie:
Ciasto: łączymy mąkę z ciepłą (nie gorącą) wodą i ugniatamy aż powstanie nam spójne i elastyczne ciasto. Gotowe ciasto musi odpocząć przez 30 minut.
Farsz słodki: żółtka ucieramy z cukrem a następnie dodajemy twaróg. Całość dobrze mieszamy.
Farsz wytrawny: kroimy cebulę, czosnek, pomidory w drobną kostkę. Wszystko smażymy na małym ogniu. Na koniec dodajemy szpinak i jeszcze przez 2 minuty smażymy. Całość na koniec delikatnie blendujemy.    
Z dużej kulki ciasta odrywamy mniejszy kawałek i wałkujemy go na cienki placek. Następnie przy pomocy szklanki wycinamy kółka. W środek wyciętych kółek nakładamy farsz, sklejamy końce ciasta i
gotujemy na osolonej, wrzącej wodzie aż wypłyną na powierzchnię. 

 
Czym to smakuje?


1)Hot  dog z parówką z batata (porcja na 2 osoby)

SKŁADNIKI:
 

●    2 plastry batata (wykrojone wzdłuż batata)
●    1 jajko
●    2 duże garści bułki tartej lub zblendowanych płatków kukurydzianych
●    1 łyżeczka wybranej przyprawy do mięsa (może też być własny mix aromatycznych przypraw)
●    2 ogórki konserwowe
●    2 łyżeczki musztardy
●    2 łyżeczki ketchupu
●    2 bułki o podłużnym kształcie
●    sól i pieprz do smaku
●    olej rzepakowy do smażenia
●    2 łyżeczki prażonej cebuli (opcjonalnie)
●    2 łyżeczki majonezu lub majonezu wegańskiego (przepis na końcu)

WYKONANIE:
Obieramy bata i wykrawamy (wzdłuż) dwa duże i grube plastry, następnie z plastrów wycinamy długie słupki o grubości mniej więcej parówki. Tak przygotowanego batat posypujemy solą oraz przyprawą do mięsa albo własnym mixem, skrapiamy olejem rzepakowym lub oliwą i pieczemy w 200 stopniach przez ok 15 min. Batat powinien być miękki ale nie rozpadający się więc sprawdźmy jego stan po ok 10 minutach pieczenia. Upieczonego batata studzimy i obtaczamy w rozmieszanym jajku i bułce tartej a na koniec smażymy na patelni w głębokim oleju. Aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu, usmażonego batata układamy na talerzu wyłożonym ręcznikiem papierowym.

Ogórka kroimy wzdłuż w grube plastry. Bułkę kroimy na pół nie docinając do końca tak aby powstała nam kieszonka. Smarujemy bułkę w środku majonezem (opcjonalnie) i/lub musztardą, wkładamy ogórka, batata, polewamy ketchupem a na koniec posypujemy prażoną cebulką.

2)Seler-ryba z ziemniaczkami (porcja na 2 osoby)




SKŁADNIKI:

●   4 plastry wycięte z połówki  selera
●    1 arkusz nori
●    2 liście laurowe
●    2 ziela angielskie
●    4 ziarenka pieprzu
●    1 czubata łyżeczka musztardy
●    4 duże garści bułki tartej lub zblendowanych płatków kukurydzianych
●    2 jajka
●    6 małych ziemniaków
●    2 garści pomidorków koktajlowych
●    4 garści roszponki
●    garść płatków parmezanu
●    garść orzechów laskowych
●    1 łyżeczka limonki
●    ½ marakui
●    1 łyżeczka musztardy dijon
●    1 czubata łyżeczka miodu
●    sól i pieprz do smaku
●    olej do smażenia oraz dressingu
●    świeży koperek (opcjonalnie)

WYKONANIE:
Selera obieramy ze skórki, przekrawamy na pół i z połowy wykrawamy grube plastry. Tak przygotowanego selera gotujemy we wrzącej wodzie razem z liściem laurowym, zielem angielskim, solą i łyżką musztardy. Kawałki muszą być miękkie ale nie rozpadające się, więc co jakiś czas trzeba kontrolować ich twardość przy pomocy noża bądź widelca. W międzyczasie, za pomocą nożyczek wycinamy z arkusza nori długie paski o szerokości ok 6 cm. Kiedy seler będzie gotowy, wyjmujemy go z wody, dobrze solimy i zostawiamy do wystygnięcia. Następnie na środku naszego kawałka, owijamy go płatkiem nori, później obtaczamy w rozmieszanym jajku i bułce tartej a na koniec smażymy na patelni w głębokim oleju. Aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu, usmażonego selera układamy na talerzu wyłożonym ręcznikiem papierowym.

Ziemniaki obieramy i gotujemy aż będą miękkie. Uwaga ziemniaki solimy pod koniec gotowania aby nie wypłukać z nich większości wartości odżywczych. 

Wyciskamy sok z limonki, łączymy go z miodem, musztardą, marakują, solą i pieprzem. Cały czas mieszając wlewamy wolnym strumieniem olej bądź oliwę aż do momentu kiedy sos nam zgęstnieje i powstanie emulsja. Uwaga z racji braku obróbki cieplnej sosu, warto wykorzystać olej dobrej jakości, najlepiej tłoczony na zimno.

Myjemy i osuszamy roszponkę. Pomidorki przekrawamy na pół. Później na talerzu, układamy roszponkę, kładziemy na niej pomidory, które polewamy dressingiem a następnie całość posypujemy parmezanem i orzeszkami.

Na talerzu układamy seler-rybę, obok kładziemy posypane koperkiem ziemniaczki oraz układamy według opisu wyżej sałatkę. 

3)Chałka z cieciorellą (porcja na 2 osoby)




SKŁADNIKI:
●    250 g ugotowanej ciecierzycy (oże być ciecierzyca z puszki lub słoika - co zrobić z wodą z ciecierzycy, piszę na końcu)
●    3 duże garście suszonych daktyli
●    1 duża garść ulubionych orzechów
●    4 czubate łyżeczki kakao
●    1 marakuja
●    2 łyżeczki liofilizowanych owoców w proszku

WYKONANIE:
Jeśli mamy suchą ciecierzycę trzeba ją namoczyć przez noc w zimnej wodzie z sodą. Następnie wymienić wodę i gotować ją aż będzie miękka.

Suszone owoce wkładamy do jednego naczynia i zalewamy gorącą wodą tak żeby były w większości zanurzone. Wybrane przez nas orzechy prażymy na suchej patelni, aż zaczną wydzielać orzechowy aromat a następnie siekamy.

Ugotowaną ciecierzycę, łączymy z namoczonymi owcami, posiekanymi orzechami oraz z kakao. Całość dokładnie blendujemy. Jeśli masa jest za gęsta to dodajemy wodę z namoczonych owoców.

Chałkę kroimy w grube plastry, które smarujemy naszą cieciorellą. Na wierzch wykładamy miąższ z przekrojonej na pół marakui i posypujemy całość proszkiem z liofilizowanych owoców.


PRZEPIS EKSTRA - WEGAŃSKI MAJONEZ


SKŁADNIKI:

●    2 łyżki wody po ciecierzycy z puszki lub słoika
●    1 łyżeczka ostrej musztardy
●    ½ łyżeczki soku z cytryny lub limonki
●    2 szczypty czarnej soli
●    pieprz do smaku
●    olej rzepakowy (do uzyskania odpowiedniej konsystencji)

WYKONANIE:
Mieszamy w wysokim naczyniu wszystkie produkty oprócz oleju. Całość blendujemy przy pomocy blendera ręcznego, wlewając jednocześnie do środka małą strużką olej. Gdy nasze składniki się połączą tworząc gęsty, biały sos nasz majonez należy już tylko doprawić do smaku.


 

"Nowy Rok i nowe pomysły na śniadanie"

Zielony koktajl (porcja na 2 osoby)


SKŁADNIKI:
●    2 garści jarmużu lub baby szpinaku
●    1 pomarańcza
●    ½ puszki mleka kokosowego
●    250 ml wody
●    ½ łyżeczki kurkumy
●    kawałek imbiru (ok 1 cm)
●    1 dojrzałe mango lub ½ dojrzałego ananasa

WYKONANIE:
Imbir obieramy ze skórki. Z pomarańczy wyciskamy sok. Ananasa lub mango obieramy i kroimy na mniejsze kawałki. Wrzucamy wszystkie składniki do blendera kielichowego lub do miski i blendujemy (jeżeli nie mamy blendera kielichowego możemy całość zblendować blenderem ręcznym).

Uwaga:Liście jarmużu są twardsze niż liście szpinaku, dlatego koktajl z jarmużu trzeba dłużej blendować.


Śniadaniowe tabbouleh (porcja na 2 osoby)





SKŁADNIKI:
●    1 filiżanka kaszy pęczak
●    ½ ogórka
●    ½ papryki
●    2 średnie marchewki
●    3 szczypty mielonego kminku (opcjonalnie)
●    1 duży lub dwa małe pęczki pietruszki
●    1 nieduża filiżanka pestek dyni lub słonecznika
●    1 ząbek czosnku
●    ok 6 łyżek oleju lub oliwy tłoczonej na zimno (jeśli pesto będzie suche trzeba będzie dodać więcej oleju)
●    1 łyżeczka soku z cytryny
●    2 jajka
●    ser żółty np. cheddar lub parmezan
●    garść orzeszków ziemnych
●    sól i pierz do smaku
●    opcjonalnie siemię lniane (według uznania)

WYKONANIE:
Kaszę gotujemy w proporcji 1:2, czyli na 1 porcję kaszy dwie porcje wody. Marchewkę obieramy następnie kroimy na pół (wszerz) a powstałe kawałki na 4 części tak aby powstały nam słupki. Tak przygotowaną marchewkę układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, posypujemy kminkiem (można bez kminku) i solą oraz polewamy olejem (warzywa mają być skropione tłuszczem a nie w nim pływać). Pieczemy marchewkę przez ok 20 min w 200 stopniach. Upieczoną i ostudzoną marchewkę kroimy w kostkę. Myjemy pozostałe warzywa. Ogórka kroimy na pół (tym razem po długości) i pozbywamy się częściowo gniazd nasiennych (przy pomocy łyżki wyskrobujemy gniazda nasienne)  i kroimy w kostkę. Paprykę myjemy, pozbywamy się białych błon i kroimy w kostkę.

Na suchej patelni prażymy pestki aż lekko zbrązowieją i zaczną wydzielać orzechowy zapach. Listkujemy pietruszkę i dorzucamy ją do pestek. Obieramy ząbek czosnku. Wyciskamy sok z cytryny. Do pietruszki i pestek dodajemy czosnek i sok z cytryny, solimy i całość blendujemy ( zblendowana masa nie musi być całkowicie gładka). Łączymy powstałe pesto z kaszą i warzywami. Całość dobrze mieszamy i doprawiamy solą i pieprzem jeśli potrzeba.

Orzeszki ziemne siekamy na desce. W młynku mielimy siemię lniane. Na patelni smażymy jajka tak aby ścięło się białko a żółtko pozostało płynne.

Na talerzu układamy kaszę z pesto, przykrywamy je jajkiem, żółtko posypujemy siemieniem i całość posypujemy startym serem i orzechami.


 
Jaglanka z domowym karmelem (porcja na 2 osoby)




SKŁADNIKI:
●    1 filiżanka płatków jaglanych
●    0,5 litra mleka lub napoju roślinnego
●    2 banany
●    3 łyżki cukru
●    ½ opakowania śmietany kremówki
●    odrobina masła
●    ½ opakowania mrożonych malin lub truskawek
●    kilka szczypt wiórków kokosowych

WYKONANIE:
Gotujemy płatki jaglane na mleku. Banany obieramy i kroimy w plasterki.
Na suchą patelnię wsypujemy cukier i dwie szczypty soli tak aby kryształki zakryły nam równomiernie dno patelni. Czekamy aż cukier się rozpuści. Uwaga dobrze jest rozpuszczać cukier na średnim ogniu tak aby cukier nam się nie przypalił (będzie wtedy gorzki). Gdy cukier się rozpuści dodajemy najpierw odrobinę wody a później śmietankę cały czas całość energicznie mieszając. Jak już powstanie nam gęsty karmelowy płyn dodajemy odrobinę masła i pokrojone banany cały czas wszystko mieszając.

W garnuszku podgrzewamy mrożone truskawki lub maliny z odrobiną wody i cukru. Gdy owoce się rozmrożą delikatnie je blendujemy tak żeby powstał sos z kawałkami owoców.

Ugotowane płatki polewamy bananowym karmelem, sosem truskawkowym i posypujemy wiórkami.




"Zdrowe słodycze"

 


 
Budyń jaglany ze świąteczną gruszką (porcja na 4 osoby lub kilka dni)

SKŁADNIKI:
●    200  g kaszy jaglanej
●    700 ml mleka (może być mleko krowie lub napój roślinny)
●    ok 200 ml mleka kokosowego (ok ½ puszki)
●    1 opakowanie chałwy
●    1 gruszka (twarda)
●    1 łyżeczka zmielonych goździków
●    cukier lub miód (do smaku)
●    garść ulubionych orzechów
●    mała szczypta soli
●    kilka borówek (opcjonalnie)

WYKONANIE:
Kaszę prażymy na suchej patelni aż lekko zbrązowieje i zacznie wydobywać orzechowy zapach. Następnie gotujemy kaszę na mleku dolewając co jakiś czas płyn. Kasza ma się rozgotować i wypić jak najwięcej płynu. W trakcie gotowania dodajemy szczyptę soli i cukier. Pod koniec gotowania dodajemy pokruszoną chałwę oraz mleko kokosowe, gotujemy całość jeszcze przez chwilę (aż się chałwa rozpuści), blendujemy na gładką masę i nakładamy do miseczek.
Gruszkę kroimy na pół a następnie w plasterki. Później układamy je na gorącej patelni posypujemy szczyptą cukru oraz mielonych goździków i podsmażamy z obu stron. Gotowe plasterki kładziemy na wierzch budyniu w miseczkach. Na koniec dodajemy jeszcze orzechy oraz borówki.

Kasza gryczana na słodko (porcja na 2 osoby)
SKŁADNIKI:
●    100 g kaszy gryczanej
●    0,5 l mleka (może być mleko krowie lub napój roślinny)
●    ok. 100 ml wody
●    ½ tabliczki gorzkiej czekolady
●    1 łyżeczka cukru lub miodu
●    1 czubata łyżeczka kakao
●    ½ granata
●    ½ pomarańczy
●    ½ łyżeczki cynamonu
●    mała szczypta soli

WYKONANIE:
Kaszę gotujemy na mleku dodając płyn porcjami. Najpierw dodajemy wody do kaszy a później dodajemy mleko. Gotujemy kaszę aż będzie miękka (nawet lekko rozgotowana). W połowie dodawania płynu do garnka wrzucamy cukier, kakao i pokruszoną wcześniej czekoladę. W trakcie gotowania ważne jest aby co jakiś czas mieszać kaszę. Danie będzie gotowe kiedy kasza wchłonie prawie cały płyn.

Pomarańczę dokładnie obieramy ze skórki żeby nie było białej otoczki (widoczny był miąższ). Następnie kroimy pomarańczę w plastry, posypujemy odrobiną cynamonu z każdej strony i smażymy (z dwóch stron) na suchej patelni przez ok. 2 minuty. Tak przygotowany owoc układamy na wierzch nałożonej do miseczki kaszy i posypujemy kuleczkami granatu.


Buraczane kulki mocy (porcja na 3 osoby)

 SKŁADNIKI:
●    1 nieduży burak (można kupić już upieczonego)
●    garść ulubionych orzechów
●    garść mieszanki orzechów
●    garść suszonej żurawiny
●    garść suszonych daktyli
●    2 łyżki wiórków kokosowych
●    2 łyżki kakao

WYKONANIE:
Wszystkie orzechy drobno siekamy. Suszone owoce kroimy w kostkę. Następnie wszystkie składniki blendujemy na gładką masę. Z tej masy formujemy kuleczki i obtaczamy w wiórkach lub kakao. Gotowe kulki mocy wkładamy na godzinę do lodówki. 




"Makaron,placki i ciasto"




Makaron z cukinii z sosem pomidorowym (porcja na 2 osoby)

 SKŁADNIKI:
•    1 średniej wielkości cukinia
•    ½ cebuli (może być cebula czerwona lub biała albo szalotka)
•    4 śliwki suszone
•    1 ząbek czosnku
•    ½ puszki krojonych pomidorów
•    4 orzechy włoskie
•    szczypta papryki chilli
•    szczypta wędzonej papryki
•    szczypta słodkiej papryki
•    sól i pieprz do smaku
•    1 łyżka oleju rzepakowego do smażenia
•    garść ulubionych świeżych ziół (idealnie pasuje tu bazylia)

WYKONANIE:
Cebulę obieramy i kroimy w kostkę. Śliwki kroimy w paseczki. Czosnek wyciskamy w wyciskarce lub kroimy w drobną kostkę. Cukinie dokładnie myjemy a następnie przy pomocy obieraczki wycinamy długie paski po całej długości warzywa. Pierwszy zupełnie zielony pasek z wierzchu odrzucamy natomiast kolejne do momentu pojawiania się pestek wykorzystany jako makaron. Czynność obierania powtarzamy z każdej strony tak aby na koniec pozostało nam tylko gniazdo nasienne cukinii.
Orzechy rozgniatamy delikatnie nożem i prażymy na suchej patelni do momentu aż zaczną uwalniać orzechowy zapach. Odkładamy orzechy do miseczki, patelnię przecieramy ręcznikiem papierowym A następnie wlewamy olej. Gdy tłuszcz się rozgrzeje wrzucamy na patelnię cebulę. Po jakiś 2 minutach dodajemy czosnek oraz śliwki. Po ok 1 minucie dorzucamy paski cukinii i smażymy całość przez ok 1 minutę. Następnie dodajemy pomidory i przyprawy, czekamy aż całość się zagotuje i serwujemy danie. Uwaga ważne żeby cukinia się nie rozgotowała więc nie gotujemy sosu długo tylko tyle żeby był ciepły czyli do pierwszego momentu wrzenia sosu.
Na wierzch naszego makaronu kładziemy orzechy oraz ulubione świeże zioła.




 




Placki dyniowe (porcja na 2 osoby)

SKŁADNIKI:
•    ½ małej dyni (np. Hokaido) lub kawałek z 1/8 lub 1/16 dużej dyni (w zależności od wielkości dyni)
•    1 mała cebula
•    1 jako
•    3 łyżki mąki kukurydzianej
•    3 łyżki mąki pszennej
•    sól i pieprz do smaku
•    olej do smażenia
Do placków pasują najróżniejsze sosy od pomidorowego czy czosnkowego po żurawinę czy jogurt naturalny.
WYKONANIE:
Cebulę obieramy i kroimy w drobną kostkę. Następnie smażymy na rozgrzanym oleju (1 łyżka) przez ok 2.minuty  Dynię ścieramy na tarce (duże oczka) dodajemy jajko, podsmażoną wcześniej cebulę, przyprawy oraz mąki. Jeśli ciasto będzie za rzadkie dodajemy po małej łyżce mąki kukurydzianej i pszennej. Ważne aby z uzyskanego ciasta udało się uformować placki. Nie muszą być one bardzo zwarte gdyż im więcej dodamy mąki tym placki będą cięższe. Smażymy cienkie placki na rozgrzanym oleju z obu stron a po smażeniu odsączamy nadmiar tłuszczu na talerzu wyłożonym ręcznikiem papierowym.





Szarlotka na patelni (porcja na 4 osoby)SKŁADNIKI:
•    4 jabłka (najlepiej lekko kwaskowe np. szara renta)
•    ½ tabliczki gorzkiej czekolady
•    1 łyżka masła
•    2 łyżeczki płatków owsianych
•    1 łyżeczka mąki pszennej
•    1 łyżeczka żurawiny suszonej
•    duża szczypta cynamonu
•    2 duże szczypty cukru
•    1 łyżka wody

WYKONANIE:
Jabłka dokładnie myjemy, następnie kroimy na ćwiartki, pozbywamy się gniazd nasiennych i kroimy ćwiartki jeszcze na pół. Pokrojone jabłka posypujemy cynamonem. Czekoladę kruszymy na małe kawałki. W oddzielnej misce łączymy masło z cukrem, płatkami, mąką i żurawiną i zagniatamy z tych składników kruszonkę. Chodzi o to żeby połączyć wszystkie składniki w różnej wielkości grudki.
Na patelnię wlewamy 1 łyżkę wody, następnie wykładamy jabłka na patelnię tak żeby przykryły całą powierzchnię patelni. Między jabłka wkładamy pokruszoną czekoladę a całość posypujemy kruszonką. Smażymy wszystko aż jabłka zmiękną a sok który z nich wyciekł w większości wyparuje .




Bierzemy warzywa do szkoły, czyli kolorowe lunchboxy na początek roku szkolnego.


Pasta z pieczonej czerwonej fasoli
oraz  karmelizowanej czerwonej cebuli
(porcja dla 3 osób)
 

 SKŁADNIKI:

•    1 puszka czerwonej fasoli

•    3 duże czerwone cebule

•    4 suszone śliwki

•    1 płaska łyżeczka przyprawy garam masala

•    1 płaska łyżeczka wędzonej słodkiej papryki

•    1 kukurydza w kolbie

•    ½ łyżeczki płatków chilli

•    szczypta cukru

•    olej rzepakowy do smażenia

•    sól i pieprz do smaku

WYKONANIE:

Jest to idealna pasta do kanapek czy wrapów. Można ją zrobić na dwa sposoby.

Sposób I:

Cebulę kroimy w pióra. Fasolę odcedzamy z zalewy i płuczemy wodą. Kolbę kukurydzy kroimy na pół w szerz. Tak gotowe połówki okrojamy z każdej strony tak aby oddzielić ziarna kukurydzy od kolby. Następnie rozgrzewamy piekarnik, blachę do pieczenia wykładamy papierem do pieczenia i przekładamy na blachę fasolę, cebulę oraz śliwki. Całość polewamy dwiema łyżkami oleju i posypujemy przyprawami. Pieczemy w rozgrzanym na 180 st. C piekarniku przez ok 20 min (aż cebula zmięknie a fasola dobrze popęka).

Upieczoną zawartość przekładamy do miski i studzimy. Do wciąż gorącego piekarnika wkładamy wcześniej pokrojoną kukurydzę wraz z płatkami chilli na ok 10 min.

Blendujemy fasolę, cebulę i śliwki na jednolitą masę. Dodajemy kukurydzę z pieca. Doprawiamy solą i pieprzem i dobrze mieszamy.

Sposób II:

Tak jak wyżej przygotowujemy cebulę, fasolę i kukurydzę.

Pióra cebuli wrzucamy na patelnię z zimnym olejem (Ok. 3 łyżek) dodajemy dużą szczyptę soli i pieprzu po czym smażymy na średnim ogniu aż cebula zacznie się rozpadać. W połowie smażenia (cebula już zmięknie trochę) dodajemy przyprawy oraz śliwki. Po usmażeniu cebuli studzimy ją przez 5 min a późnej całość blendujemy na jednolitą masę.

Pokrojoną kukurydzę z chilli wrzucamy na patelnię z odrobiną masła i smażymy przez ok 3 minuty. Mieszamy pastę z fasolą i doprawiamy do smaku solą i pieprzem.



Pasta z suszonych pomidorów oraz pestek słonecznika (porcja na 4 osoby)

SKŁADNIKI:

•    1 słoik suszonych pomidorów

•    150 g pestek słonecznika

•    2 ząbki czosnku (nie za duże)

•    1 łyżeczka miodu (najlepiej wielokwiatowego)

•    sól i pieprz do smaku
WYKONANIE:
Pestki słonecznika prażymy na suchej patelni aż się lekko zbrązowieją. Do wysokiego naczynia przykłady podprażone pestki, pomidory bez oleju, czosnek i miód. Wszystko blendujemy. Jeśli masa jest za gęsta dodajemy trochę oleju z pomidorów. Na koniec doprawiamy pesto solą i pieprzem.




Spring rollsy (porcja na 2-3 osoby)

SKŁADNIKI:

•    papier ryżowy

•    ½ batata

•    1 płaska łyżeczka wędzonej papryki

•    ½  papryki

•    1 łyżka oleju

•    ½ awokado

•    3 łyżeczki pasty tahini

•    1 ząbek czosnku

•    ½ cytryny

•    3 łyżki wody gazowanej

•    sól i pieprz do smaku

•    garść ulubionych kiełków (opcjonalnie)

WYKONANIE:

Batat obieramy ze skórki i kroimy  w średniej wielkości słupki. Następnie rozgrzewamy piekarnik na 180 st. C. Słupki z batata polewamy 1 łyżką oleju, solimy i posypujemy wędzoną papryką. Całość wykładamy na blachę pokrytą papierem do pieczenia i pieczemy przez ok 25 min. (aż bataty zmiękną i się zarumienią).

Paprykę myjemy i kroimy w paseczki.

Jeśli awokado jest miękkie to kroimy je na pół i będziemy je nakładać łyżeczką. Jeśli jest twarde to kroimy je na plasterki.

Pastę tahini łączymy z wodą, sokiem z cytryny oraz czosnkiem. Dobrze mieszamy i doprawiamy solą na koniec.

Zagotowujemy wodę i zostawiamy do ostygnięcia. Musi być ciepła ale nie gorąca. Następnie na duży talerz wlewamy trochę wody i kładziemy płat papieru ryżowego. Namaczamy papier z każdej strony tak żeby był elastyczny. Następnie na deskę kładziemy elastyczny papier i na środku rozsmarowujemy bądź kładziemy awokado, paski batata i papryki oraz kiełki. Na całość dodajemy kilka dużych kropel sosu. Zwijamy krótsze brzegi do środka. Jednym dłuższym brzegiem papieru przykrywamy całość i ściśle zwijamy rulonik .

Szaszłyki owocowe (porcja na 4 osoby)

 SKŁADNIKI:
•    ½ melona
•    2 nektarynki lub brzoskwinie
•    1 jabłko
•    kiść winogron
•    4 orzechy włoskie lub migdały
•    ½ tabliczki gorzkiej czekolady

WYKONANE:
Z melona wykrajamy kuleczki za pomocą łyżki do melona. Nektarynki kroimy na 8 części. Jabłko kroimy na 8 części. Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Do rondelka wlewamy szklankę wody i nakładamy na całość metalową miskę. Do miski wkładamy poruszoną czekoladę i czekamy aż zacznie się rozkruszać. Na patyczki do szaszłyków wbijamy owoce a na koniec wbijamy orzecha, którego na koniec zanurzamy w czekoladzie.




Zielono mi -czyli wiosenne nowalijki.


Kaszotto szparagowe z pęczaku (porcja na 2-3 osoby, czas przygotowania ok 40 min)


Składniki:
-    2 szklanki kaszy pęczak
-    ok. 0,5 l wody
-    ok. 0,5 l białego wina (najlepiej wytrawnego lub półwytrawnego)
-    1 opakowanie mascarpone
-    1 pęczek zielonych szparagów
-    2 cebule szalotki lub jedna duża cebula
-    2 garście startego parmezanu
-    1 limonka lub cytryna
-    ½ łyżeczki startej gałki muszkatołowej
-    sól i pierz do smaku
-    olej rzepakowy

Wykonanie:
Cebulę kroimy w kostkę i podsmażamy razem z kaszą przez ok 3 min. W tym czasie myjemy szparagi i łamiemy je w miejscu gdzie zaczyna się zgrubienie. Jest to bardzo prosta czynność gdyż szparag łamie się dokładnie tam gdzie zaczyna się jego twarda część. Miękkie części odkładamy a części twarde kroimy na plasterki, po czym dorzucamy je do smażącej się kaszy i smażymy jeszcze przez 2 minuty. Po tym czasie zalewamy całość pierwszą porcją wody. Co jakiś czas mieszamy i czekamy aż kasza “wypije” wodę. Gdy będzie już mało wody na patelni dolewamy pierwszą porcję wina i postępujemy analogicznie jak w przypadku dolewania wody. Proces dolewania wody i wina powtarzamy trzy razy chyba że kasza będzie jeszcze twarda i będzie potrzebować jeszcze jednej porcji płynu. Pod koniec gotowania dodajemy do kaszy parmezan, mascarpone i przyprawy (gałkę muszkatołową, sól i pieprz). Całość dobrze mieszamy i czekamy aż zawartość patelni się zagotuje.
Przygotowujemy szparagi. Do dużej miski wkładamy szparagi, ścieramy na nie ½ skórki z limonki lub cytryny, dodajemy sól oraz płatki chilli oraz 1 łyżkę oleju. Całość dobrze mieszamy a następnie grillujemy szparagi na rozgrzanej suchej patelni aż się się lekko zbrązowieją.
Na talerz nakładamy kaszotto a na nie grillowane szparagi.

 

Sałatka z pęczakiem, botwinką i cukinią (porcja na 2-3 osoby, czas przygotowania ok 20 min)

Składniki:
-       1 szklanka kaszy pęczak
-       ½ pęczka botwinki (razem z bulwami)
-       2 marakuje
-       1 pęczek koperku
-       1 cytryna
-       ¾ szklanki orzeszków ziemnych
-       1 łyżeczka papryki wędzonej
-       1 łyżeczka papryki ostrej
-       olej rzepakowy lub oliwa
-       sól i pieprz do smaku

Wykonanie:
Kaszę gotujemy w osolonej wodzie w proporcji 2 do 1 ( na 2 szklanki wody 1 szklanka kaszy). Botwinkę dokładnie myjemy i drobno kroimy. Buraczki z botwinki dokładnie myjemy, nie obieramy tylko kroimy na 4 części. Cukinię dzielimy na 2 części a następnie przekrawamy na pół wzdłuż długości tak aby mieć łatwy dostęp do miąższu i pestek cukinii. Za pomocą łyżki pozbywamy się pestek z cukinii i kroimy ją w cienkie plasterki, następnie posypujemy je solą i dodajemy startą skórkę z ¼ cytryny po czym smażymy cukinię na suchej patelni aż zbrązowieje.
Orzeszki prażymy na suchej patelni aż lekko zbrązowieją a następnie dodajemy do nich papryki oraz dużą szczyptę soli.
Marakuję kroimy na pół i wyjmujemy z niej miąższ który następnie doprawiamy solą i pierzem. Do owocowego miąższu dodajemy 1 łyżkę oleju i całość dokładnie mieszamy aż powstanie delikatna emulsja.
Z pęczka koperku odrywamy gałązki z listkami.
Mieszamy wszystkie składniki w jednej misce i na koniec możemy doprawić jeszcze do smaku sola i pieprzem


Kopytka czy Leniwe? - Pojedynek gigantów








 Kopytka

(porcja na 2-3 osoby, czas przygotowania ok 40 min)

a)    ciasto

Składniki:
-    500 g ugotowanych ziemniaków
-    ok 130 g mąki pszennej (należy ją dodawać stopniowo)
-    1 jajko
-    sól
                     
Wykonanie:

Ziemniaki obieramy, kroimy na mniejsze części i gotujemy aż będą miękkie. Następnie je studzimy i przepuszczamy przez praskę do ziemniaków lub ugniatamy tłuczkiem lub rozcieramy końcówką blendera do puree. Łączymy w dużej misce wszystkie składniki stopniowo dodając mąkę tak aby ciasto było delikatne ale nie klejące. Im mniej dodamy mąki tym ciasto będzie delikatniejsze. Następnie na stolnicy lub kawałku blatu opruszonego mąką wałkujemy podłużne wałeczki o szerokości ½ kciuka, które kroimy pod kątem na kluseczki. Ważne aby kluseczki były podobnej wielkości gdyż dzięki temu wszystkie się równomiernie ugotują.
Tak przygotowane kopytka wrzucamy na wrzącą osoloną wodę i gotujemy przez ok minutę od wypłynięcia kluseczek na powierzchnię wody. Wyjmujemy kopytka z wody łyżką cedzakową i układamy na dużym talerzu.

b)    sos

Składniki:
-    ¾ słoika suszonym pomidorów w zalewie lub 1 opakowanie suszonych pomidorów bez zalewy
-    2 średnie szalotki
-    1 opakowanie baby szpinaku
-    3 ząbki czosnku
-    250 ml śmietany 18%
-    ok 75 g (¾ kawałka) sera lazur lub gorgonzola
-    3 garście pestek słonecznika
-    łyżeczka oregano
-    ⅓ łyżeczki gałki muszkatołowej
-    olej do smażenia
-    ½ łyżeczki cukru
-    sól i pieprz do smaku

Wykonanie:
Pestki słonecznika prażymy na suchej patelni aż się lekko zbrązowieją po czym odkładamy je do małego naczynia. Szalotkę kroimy w drobną kostkę, wsypujemy ją na zimną patelnię, wlewamy ok. 2 łyżki oleju, dodajemy cukier i sól i smażymy na wolnym ogniu aż cebula zmięknie i się skarmelizuje. Pomidory wyjmujemy z zalewy, odsączamy nadmiar oleju przy pomocy ręcznika papierowego i kroimy pomidory w cienkie paski. Czosnek obieramy ze skórki i siekamy na drobno. Ser kroimy w drobną kostkę. Do skarmelizowanej cebuli dodajemy partiami liście szpinaku. Przy ostatniej porcji szpinaku dodajemy czosnek i oregano a chwilę później ser. Całość zalewamy śmietaną, doprawiamy, dobrze mieszamy i zdejmujemy z ognia gdy sos nam się zagotuje.

Kopytka polewamy sosem i posypujemy z wierzchu pestkami słonecznika.








Leniwe


a)    ciasto


Składniki:

-    300 g twarogu (najlepiej pomieszać tłusty i półtłusty)
-    1 jako
-    ok 100 g mąki pszennej
-    sól

Wykonanie:

Twaróg zagniatamy razem z mąka i jakiem aż powstanie nam jednolite nie klejące się do ręki ciasto. Następnie na stolnicy lub kawałku blatu orpuszonego mąką wałkujemy podłużne wałeczki o szerokości ½ kciuka, które kroimy pod kątem na kluseczki. Ważne aby kluseczki były podobnej wielkości gdyż dzięki temu wszystkie się równomiernie ugotują.
Uwaga! Leniwe powinno się gotować trochę dłużej niż kopytka.

b)    sos


Składniki:
-    1 opakowanie mrożonych malin lub truskawek
-    2 łyżeczki cukru brązowego
-    garść ulubionych orzechów
-    1 łyżka wiórków kokosowych

Wykonanie:
Orzechy kroimy na mniejsze kawałki ale nie siekamy ich na drobno.
Maliny wyjmujemy na zimną patelnię i zasypujemy cukrem. Nic nie mieszając smażymy całość aż wyparuje większość wody a sos mocno zgęstnieje. Uwaga bardzo ważne aby nie mieszać owoców!
Gorący sos kładziemy na leniwe i całość posypujemy orzechami oraz wiórkami kokosowymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz